Ställning med Hängmatta 2 Personer Easy & Premium Cherry
Beskrivning
Tropilex-hängstol "Premium"
Denna colombianska Tropilex-hängstol är gjord med en speciell vävningsteknik. Detta gör det möjligt att använda flera färgade trådar och skapa ett unikt mönster.
Tyget blir även extra starkt tack vare denna speciella vävningsteknik. Desto mer anledning att kalla den här Tropilex-hängstolen för "Premium"!
Med sin unika karaktär och höga kvalitet är Tropilex-hängstolen "Premium" därför det främsta valet för alla som vill ha förstklassig hängstol!
Tjock duk med en mjuk karaktär
Hängstolen "Premium" har en extra tjock duk, upp till 20 % tjockare än andra märken. Detta tjockare tyg ger mer komfort och gör hängstolen starkare och mer hållbar.
Materialet är en kombination av 70 % bomull och 30 % polyester. Bomullen och de unika mönstren i tyget ger hängstolen "Premium" dess mjuka karaktär.
Tack vare polyestern kan bomullen inte sträckas för mycket. Det gör även hängstolen mer motståndskraftig mot regn. Vi rekommenderar dock att hängstolen alltid förvaras på en torr plats när den inte används.
Colombiansk hängstol
Colombianska hängstolar, som 'Premium' hängstol, har extra upphängningsrep. Detta gör att de sprids ut lättare än andra hängstolar. Det skapar även en bättre fördelning av kroppsvikten. Allt detta säkerställer att de är ännu bekvämare.
Upphängningsrepen kommer ut från tyget istället för att sys fast på det. Detta ser inte bara bra ut, det minskar även risken att repen går av med upp till 30 %.
Hantverk
Hängstolen "Premium" är ett utmärkt exempel på colombianskt hantverk.
Först maskinvävs tyget för en minimal felmarginal och bästa möjliga kvalitet. Hängstolen görs sedan färdig för hand. Efter att den stora duken har klippts till rätt storlek fransas båda ändarna separat. Dessa 30 cm långa trådar kallas "cadejo" i Colombia och flätas till snören. Upphängningsrepen är knutna till dessa "cadejo" för hand.
"Cadejo" ger den colombianska hängstolen sitt attraktiva, handgjorda utseende. Det ger även extra styrka och gör det lättare för hängstolen att öppna sig.
Matchande förvaringsväska
Varje Tropilex-hängstol levereras med en matchande väska. Du kan använda denna väska för att förvara hängstolen.
Tillverkad med kärlek i Colombia
Tropilex Colombianska hängstolar produceras faktiskt i Colombia. Landets månghundraåriga hängmattetradition återspeglas i våra unika hängmattor och hängstolar!
Tropilex står för Fairtrade: produktion under bra arbetsförhållanden och till ett rimligt pris. På detta sätt bidrar vi till det växande välståndet i utvecklingsregioner.
Bästsäljande hängmatteställningar
Av de många olika hängmatteställningarna är hängmatteställningen "Easy" den bästsäljande ställningen på marknaden!
Hängmatteställningen kan justeras med hjälp av de medföljande kedjorna. Detta innebär att många hängmattor kan passa i denna prisvärda ställning. Praktiskt!
Ställningen är enkel att montera utan några verktyg. För att begränsa påverkan från väder har ställningen pulverlackats.
Ställningen är tillverkad av kvalitetsmärket Tropilex.
Finns i tre olika versioner
"Easy" enkelhängmatteställning:
Lämplig för alla enkelhängmattor på Hängmatta Butik och hängmattor med en total längd på 290 - 340 cm.
"Easy" dubbelhängmatteställning
Passar alla dubbelhängmattor Hängmatta Butik och hängmattor med en total längd på 330 - 370 cm.
"Easy" familjehängmatteställning
Passar alla familjehängmattor på Hängmatta Butik och hängmattor med en total längd på 360 - 400 cm.
Specifikationer
Modell | Ställning med Hängmatta 2 Personer |
---|---|
Märke | Tropilex ® |
Välgörenhet | 1% For The Planet |
Product Group ID | tr-11204 |
Ursprungsland | 🇨🇴 Colombia |
Matchande kudde | Tillgänglig (ingår ej) |
Matchande plaid | Tillgänglig (ingår ej) |
Kostnadsfri förvaringsväska | Ja - kan också användas som väska |
Färg | Lila |
Maxbelastning | 150 kg |
Material | Polyesterbomull |
Vävens densitet | 380 g/m² |
Lyftbygel | Nej |
Längd på målarduk | 230 cm |
Bredd på målarduk | 160 cm |
Material på ställning | Metall |
Totallängd | 370 cm |
Totalbredd | 120 cm |
Totalhöjd | 130 cm |
Justerbar | Ja (kedja) |
Vikt | 19.5 kg |
Förpackning | 157 x 28 x 16 cm |
Kundrecensioner
Senaste recensionen
Genomsnitt av alla recensioner
Hver kunde er inviteret af os eller af for at skrive en anmeldelse. Hängmatta Butik opererer i hele Europa. Derfor kan produktanmeldelser blive automatisk oversat. Du kan også besøge vores TrustPilot-profil med mere end 1.904 bekræftede anmeldelser!
FAQ
Frågor om denna hängmatta med stativ?
Vi svarar gärna på alla dina frågor
Behöver jag extra monteringsmaterial?
Du behöver inget extra monteringsmaterial. Alla hängmattor med stativ levereras på ett sådant sätt att du kan hänga din hängmatta direkt.
Med de medföljande kedjorna kan du hänga din hängmatta lite hårdare eller lösare.
Hur rengör man denna hängmatta med stativ?
Kan denna hängmatta med stativ lämnas utanför?
Hängmatta: Ingen hängmatta får stå utomhus året runt. Som tur är är det inga problem om denna hängmatta blir blöt en gång. Se till att hängmattan torkar igen så snabbt som möjligt efteråt. Om du inte använder hängmattan rekommenderar vi att du förvarar den torrt och inte lämnar den utomhus.
Hängmatta: Du kan lämna denna hängmatta utanför. Men självklart vill du njuta av din monter så länge som möjligt. Därför rekommenderar vi att du förvarar den torrt på hösten/vintern och skyddar den mot extrema väderförhållanden och smuts.
Vad är garantin på denna hängmatta med stativ?
Garanti för ett metallstativ är 1 år från inköpsdatum. Om metallhängmattan visar material- eller tillverkningsfel inom 1 år kommer vi att reparera eller byta ut stativet.
Garantin gäller material- eller tillverkningsfel. Denna garanti gäller inte produktdelar som är föremål för normal användning eller väderpåverkan.
Är hängmattan kortare än specifikationerna?
När du får denna hängmatta med stativ kommer hängmattan initialt att vara något kortare än specifikationerna. En hängmatta är gjord av tyg och kommer därför fortfarande att sträcka sig.
Eftersom bomull växer, blommar och bearbetas olika i varje land, varierar också i vilken utsträckning hängmattan kan sträcka sig.
Vad händer om jag beställer fel hängmatta med stativ?
Inga problem. Du kan alltid returnera produkterna. I de flesta fall betalar vi returkostnaderna.
Tips: Placera hängmattan i full storlek med stativ i ditt hus eller trädgård med AR. Klicka på ikonen AR 360° under produktbilden. På så sätt kan du vara säker på om hängmattan med stativ passar i din interior.
Vad riktiga kunder säger om oss




